شاعران معاصر معماری (6) : شاعر فضاهای گمشده : پیتر زومتور

شاعران معاصر معماری (6)-شاعر فضاهای گمشده : پیتر زومتور

"من و همکاران ام دور میز نقشه کشی ایستاده بودیم و درباره ی بنایی صحبت می کردیم که معمارش مورد احترام و علاقه ی همه ما بود. من معتقد بودم که این بنا از بسیاری جهات جالب است، ودر ضمن صحبت های ام برخی ویژگی هایش را برشمردم، و بعد این را هم اضافه کردم که چندی پیش، فارغ از هرگونه پیش داوری، این بنا را دیده ام و آنجا متوجه شده ام که از آن به عنوان یک کل، اصلا خوشم نمی آید. ما راجع به دلایل ممکن برای این برداشت بحث کردیم ودر مورد جزئیات به نکاتی پی بردیم، اما به نتیجه ی کلی نرسیدیم. تا اینکه یکی از اعضای گروه، که معمار جوان و خوش فکری بود، گفت : این بنا به لحاظ طراحی و شیوه ساخت بسیار جالب است، اما مشکل این است که روح ندارد."

(بخش هایی از کتاب معماری اندیشی؛ نوشته پیتر زومتور)

(تصاویر زیر، سکانس هایی از کلیسای کوچک "برودر کلاوس فیلد" در شهر واخن دورف آلمان، اثر پیتر زومتور هستند که به وضوح، منظور نظر زومتور از حضور روح در اثر معماری را بازگو می کنند.)

 Bruder Klaus Field Chapel, Wachendorf, Germany. Peter Zumthor

Bruder Klaus Field Chapel, Wachendorf, Germany. Peter Zumthor 

Bruder Klaus Field Chapel, Wachendorf, Germany. Peter Zumthor

/ 1 نظر / 341 بازدید
سيستم وبلاگدهي جديد لاين بلاگ

يه سيستم فوق العاده حرفه اي براي وبلاگ نويسان کاملا رايگان ايندکس بسيار بسيار سريع در گوگل و ياهو ثبت رايگان وبلاگ شما در هزاران دايرکتوري سايت هاي ايراني و خارجي همين حالا وبلاگتون رو در لاين بلاگ بسازيد www.lineblog.ir